دلار با قیمت ۳۴۰۰ تومان به تابلوی صرافی‌های تهران بازگشت

در حالی که منابع خبری در ایران وضعیت بازار آزاد ارز را همچنان «مبهم» توصیف می کنند، خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه-۲۳ مهرماه- گزارش داد که نرخ دلار با قیمت سه هزار و ۴۰۰ تومان به تابلوهای صرافی های بازگشته است.

خبرگزاری فارس نیز در گزارشی از وضعیت روز یکشنبه بازار آزاد ارز، ‌طلا و سکه تهران، از بازگشت قیمت دلار به تابلوهای صرافان خبرداده است.

به گزارش این خبرگزاری، قیمت فروش دلار در صرافی‌های تهران از سه هزار و ۲۶۰ تومان تا سه هزار و ۲۹۰ تومان در نوسان بود..

صرافانی که روز یکشنبه فروش دلار را در دستور کار خود قرار داده بودند، ‌به هر خریدار، فقط تا سقف پنج هزار دلار آمریکا می‌فروختند.

در چند هفته گذشته و در پی حضور نیروهای امنیتی در بازار آزاد ارز که با دستگیری تعدادی از فعالان بازار ارز همراه بود،‌ صرافان خیابان فردوسی و چهارراه استانبول تهران از درج قیمت دلار روی تابلوهای خود پرهیز می‌کردند و تنها خریدار دلار بودند…

از روز یکشنبه، قیمت دلار در بازار آزاد به سایت‌های اطلاع رسانی بازار نیز بازگشته و جای خالی قیمت دلار در بازار آزاد، در این سایت‌ها یک به یک پر می شود.

‌قیمت دلار در بازار آزاد ارز در این سایت‌ها، ‌حتی تا بیش از سه هزار و ۳۰۰ تومان هم درج شده است.

بازگشت قیمت دلار به حوزه اطلاع‌رسانی عمومی در حالی اتفاق افتاد که قیمت دلار در اتاق مبادلات ارزی روز یکشنبه تثبیت شد و با همان قیمت روز شنبه-۲۲ مهرماه- یعنی دو هزار و ۵۴۵ تومان دادوستد می شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حمید صافدل،‌ رییس سازمان توسعه تجارت ایران،‌ گفته است: «متقاضیان گروه هشتم کالایی برای تهیه ارز مبادله ای می‌توانند از هفته آینده به مرکز مبادله و یا به بانک‌های عامل در سراسر کشور مراجعه کنند.»

اولویت هشتم کالایی شامل انواع عصاره‌ها، لامپ‌ها، ریش‌تراش‌ها، ماشین‌آلات خاکبرداری، یخچال‌فریزر، لاستیک سواری، ماشین رختشویی و ماشین ظرفشویی است.

به گفته این مقام مسوول در وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت،‌ در حال حاضر«اولویت های اول و دوم نرخ ارز مرجع ـ هر دلار ۱۲۲۶ تومان- و پنج اولویت دیگر ارز مبادله ای – به نرخ تعیین شده در مرکز مبادلات ارزی- دریافت می کنند.»

از طرفی، خبرگزاری مهر از راه‌اندازی بورس ارز تا آبان ماه جاری خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، نرم افزار بورس ارز در شهریور ماه امسال در شورای عالی بورس معرفی شده و ساختارها و بسترهای آن، هم اینک آماده بهره برداری است. ‌

پیش از این محمود بهمنی، ‌رییس کل بانک مرکزی در گفت و گو با مهر،‌ مرکز مبادلات ارزی را «راهکاری برای کنترل وضعیت فعلی بازار ارز» خوانده بود که به گفته او، «جایگزین دائمی بورس ارز نخواهد شد.»


انجمنهای اکیپ دات کام
bwin