جشنواره تئا‌تر در کوچه پس کوچه های تهران

با آغاز رسمی جشنواره سی‌‌ویکم تئا‌تر فجر از روز پیشین، فصل جشنواره‌های بین‌المللی فجر نیز آغاز شد و اهالی هنر ششم با نمایش آخرین و مهمترین اجرا‌هایشان، در پی به دست آوردن سیمرغ بلورین مهم‌ترین رویداد حوزه نمایش کشور برآیند. در چنین فضایی است که بازیگران سینمای حاضر در تئاتر‌ها، حضورشان کمرنگ می‌شود و چهره‌های حرفه‌ای عرض اندام می‌‌کنند.

به گزارش «تابناک»، سی‌‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر، عملاً از سه‌شنبه ۲۶ دی با بخش‌های رادیو تئا‌تر و بخش جنبی خیابانی (آیینی) آغاز شد و در روزهای پیش روی، هم به لحاظ وسعت جغرافیایی و هم به لحاظ وسعت بخش‌ها به اوج خود می‌رسد و تئاتری‌ها رقابت بسیار جدی در این دوره آغاز کرده‌اند که چهره‌های اصیل تئاتری نیز در آن مشارکت فعال داشته‌اند؛ مشارکتی که در روزهای پیش روی و با آغاز بخش صحنه‌ای جشنواره با افزایش اقبال عمومی نیز همراه خواهد شد.

بنا بر این گزارش، علی نصیریان، گلاب آدینه، آتیلا پسیانی، گلچهره سجادیه، صابر ابر، همایون ارشادی، رویا نونهالی، حبیب رضایی، هانیه توسلی، بهرام شاه محمدلو، رویا افشار، حسین پاکدل، امیر جعفری، ریما رامین فر، افسانه ماهیان، داریوش موفق، شیرین بینا، دانیال حیکمی، لیلا بلوکات، لعیا زنگنه، حبیب دهقان نسب، آناهیتا همتی، رامبد شکرآبی، کامران تفتی، آنا نعمتی، محمد فیلی، حسین محب اهری، جمشید جهانزاده، سام کبودوند، عزت ا… رمضانی فر، رامین ناصرنصیر، صادق هاتفی، شعله پاکروان، هوتن شکیبا، مالک حدپور سراج و… بخش چشمگیری از چهره‌های نام‌آشنای حاضر در این دوره جشنواره تئا‌تر فجر هستند.

نکته جالب اینکه در کنار گستره سنی قابل ملاحظه بازیگر حاضر در جشنواره، در میان کارگردانان نیز سه نسل به طور مشخص حضور دارند؛ هادی مرزبان، بهروز غریب‌پور، فرهاد آییش، مریم معترف، مسعود دلخواه و شکرخدا گودرزی از جمله کارگردانان پیشکسوت جشنواره هستند. حسین پارسایی، حسن باستانی، حمیدرضا نعیمی، سیامک احصایی، محمودرضا رحیمی، اعظم بروجردی، کوروش زارعی، و شهرام کرمی نیز از جمله هنرمندان تربیت شده نسل میانی جامعه تئا‌تر کشور به شمار می‌روند و چهره‌هایی چون نیما دهقان، رضا ثروتی، رضا گوران، عاطفه تهرانی، عباس اقسامی، سمانه زندی‌نژاد، و… از نسل سومی‌ها هستند.

اما آنچه تجمیع حضور این چند نسل را جالب‌تر ساخته، همکاری بازیگران پیش‌کسوت در گروه‌های جوان و همکاری با کارگردان‌های نسل سومی است که هم باعث بالا رفتن سطح تئاترهای این کارگردان‌ها می‌شود و هم عامل افزایش مخاطبان نمایش‌هاست. بواقع با این رویکرد‌ها، فرصت تثبیت جایگاه و تشخیص توانمندی واقعی کارگردانان جوان نیز فراهم می‌شود و از این نگاه، رویداد مذکور زیر ذره‌بین منتقدان تئا‌تر خواهد بود.

همچنین همزمان با این رویداد، نمایشگاهی شامل ۴۶ قطعه عکس و ۶۷ قطعه پوستر برگزیده تئا‌تر محسوب می‌شود. همزمان با آغاز نمایش‌های صحنه‌ای در گالری ابوالفضل عالی و گالری شماره یک حوزه هنری برپا می‌شود که به صورت گرافیک محیطی نیز در محوطه باز تئاترشهر برگزار خواهد شد.

بنابراین، بازی فعلاً کف خیابان است و در روزهای پیش روی، می‌توان نمایش‌های راه یافته به بخش جنبی را دید و برای دیدن آثار جدی‌تر باید تا آغاز بخش صحنه‌ای صبر کرد؛ بخشی که از دوم تا یازده بهمن ماه برگزار می‌شود و ستاره‌های مورد اشاره نیز به صحنه خواهند رفت و جذابیت‌های جشنواره برای مشارکت عمومی افزایش خواهد یافت و شعار «تئا‌تر برای همه» تحقق پذیر‌تر در نظر خواهد آمد.


انجمنهای اکیپ دات کام
olimpbet kz Mostbet uz